Opera rockowa

Muzyka rockowa to jeden ze zdecydowanie najpopularniejszych rodzajów brzmień rockowych. Odznacza się on przede wszystkim wyrazistością wokalu, charakterystycznym brzmieniem mocnych instrumentów gitarowych i perkusyjnych a także silnym wydźwiękiem polegającym na harmiderze wprowadzanym na scenie. Warto zwrócić uwagę na to, że na przestrzeni lat rozwinęła się cała masa wielorakich typów nurtów istniejących w zakresie muzyki rockowej.

Musimy mieć na względzie fakt, że jest dziś już dobrze znany gatunek rock indie, rock progresywny, rock alternatywny itd. Wśród specyficznych i mniej popularnych, aczkolwiek również wartościowych do wyróżnienia form znajduje się chociażby opera rockowa. Jest to odmiana muzyki rock, która wiąże się w dużym stopniu ze swoistym musicalem. Wykazuje także duże podobieństwo do muzyki klasycznej i ma wiele wspólnego z nowoczesnym przejawem współczesnej standardowej opery. Przeważnie występuje w postaci tematycznego albumu i nierzadko towarzyszy jej zespół rockowy. Ogólnie celem takiego epickiego dzieła jest przede wszystkim przekazanie słuchaczom odpowiedniej historii – stworzenie wizji, zaprezentowanie jakiejś historii.

Pierwsza opera rockowa pojawiła się w roku 1968, więc tenże gatunek muzyczny uchodzi obecnie za dość długotrwale istniejący w muzyce. Mowa tu o ukształtowanym gatunku muzycznym a także o dziele w postaci przedstawienia legendarnej i kultowej w dawnych czasach grupy muzycznej Pretty Things S.F. Sorrow, historia Sebastiana F. Sorrowa. Wśród innych znanych i zyskujących uznanie przykład oper rockowych wyróżnia się Avantasia – The Metal Opera i The Metal Opera Part II, Blue Oyster Cult – Imaginos czy Ayreon – The Human Equation.